حضرت علی (ع) چگونه درس زیبایی شناسی به خوارج داد!؟  | سامانه استخدام ایران
سامانه استخدام ايران، روزانه آگهي هاي استخدامي را به صورت اختصاصي و رسمي منتشر مي نمايد.

تمامي استخدامها ,فعال و داراي اعتبار هستند و آگهي هاي منقضي شده نمايش داده نمي شوند
اين سامانه موسسه کاريابي نيست و فعاليتي در زمينه کاريابي ندارد
اعضاي تکميل عضويت کرده مي توانند همه نمونه سئوالات آزمونها را رايگان دانلود نمايند
آگهي استخدام


آگهي استخدام


حضرت علی (ع) چگونه درس زیبایی شناسی به خوارج داد!؟ 1394-11-14 | بازديد : 1079

حضرت على عليه السلام برای نشان دادن مخالفت خود با زهد بی جا و افراطی و برخورد با خوارج متحجّر، هنگام اعزام نماينده‏ خود ابن عبّاس به سوى آنان...فطرت انسان زیبایی جو و زیبایی پسند است. اسلام نیز نه تنها با این حس فطری مخالف نیست بلکه توصیه اکید به آراستگی و زیبایی ظاهر و باطن و پرهیز از ژولیدگی دارد. خلقت موجودات و طبیعت زیبا نشان از زیبایی پسندی خداوند دارد و این همه زیبایی در جهان پاسخی به این خواسته فطری انسان است. اسلام به پیروانش فرمان می دهد که هرچه مظهر زشتی است از محیط زندگی خویش دور کنید و با بهترین شکل به دیدار مردم و حتی به دیدار خدای خود در مسجد و هنگام نماز و عبادت بروید.
در آیه ۳۲ سوره اعراف می خوانیم:
«قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِينَةَ اللّهِ الَّتِيَ أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالْطَّيِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِي لِلَّذِينَ آمَنُواْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا خَالِصَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ كَذَلِكَ نُفَصِّلُ الآيَاتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ.»
«بگو: چه کسی لباسهايی را که خدا برای بندگانش پديد آورده و خوردنيهای خوش طعم را حرام کرده است؟ بگو: اين چيزها در اين دنيا برای کسانی است که ايمان آورده اند و در روز قيامت نيز خاص آنها باشد آيات خدا را برای دانايان اينچنين به تفصيل بيان می کنيم.»
                                                                                   ***
سه نکته:
* استفاده از زینت ها کنترل شده باشد
مطابق فرمایش آیه فوق بهره مندی از زينت براى انسان حلال است. البته این علاقه به زینت نباید به حد زیاده روی برسد وگرنه موجب هلاک انسان خواهد شد. برای همین است که بهره گيرى از آن باید كنترل شده باشد، لذا قرآن، نشان دادن زينت زنان را جز براى شوهرانشان و مَحارم آنان، حرام مى داند.

** برخورد حضرت علی (ع) با رهبانیت بی دلیل
نقل است که عاصم بن زياد نيز تصميم گرفت شيوه‏ زندگى خود را تغيير داده و از حلال ها و لذّت ها كناره بگيرد. حضرت على (ع) آن تفكّر را محكوم كرد و هنگامى كه از آن حضرت پرسيد: پس چرا خودتان اين همه ساده زندگى مى كنيد؟ امام در پاسخ فرمود: من رهبر جامعه ام، خداوند بر رهبران لازم كرده كه سطح زندگى خود را در سطح افراد ضعيف جامعه نگهدارند و در غم ديگران شريك باشند. (تفسیر نور)

*** حضرت علی (ع) چگونه درس زیبایی شناسی به خوارج داد!؟
حضرت على عليه السلام برای نشان دادن مخالفت خود با زهد بی جا و افراطی و برخورد با خوارج متحجّر، هنگام اعزام نماينده‏ خود ابن عبّاس به سوى آنان، به او دستور داد بهترين لباس ها را بپوشد و خود را معطّر و خوشبو ساخته و با اسبى زيبا نزد آنها برود تا بدانند استفاده بجا از نعمت های حلال الهی به هیچ وجه ممنوع نیست و اسلام هم به آن سفارش نموده است.

حضرت علی درس زیبایی شناسی خوارج  حس فطری  سامانه استخدام ايراناشتراک گذاري اين مطلب در :   اشتراک گذاري در تلگرام    اشتراک گذاري در کلوب    اشتراک گذاري در فيس نما    اشتراک گذاري در گوگل پلاس    اشتراک گذاري در تويتر    اشتراک گذاري در فيس بوک   

آگهي استخدام


ارسال نظر در مورد اين خبر
نام : *
نظر شما : *
کد امنيتي :
  (کد داخل تصوير را وارد نماييد)
آگهي استخدامامکانات اعضاي سامانه

  نمايش استخدامهاي مرتبط با تخصص، استان و شهر شما
  دانلود رايگان نمونه سئوالات آزمونهاي استخدامي
  آگاهی از استخدامهاي روز، دولتي و خصوصي
  اطلاع رساني استخدام هاي جديد از طريق ايميل و پيامک
  ارائه اطلاعات و رزومه شما به دهها کارفرماي جوياي کارمند
  دريافت و مشاهده پيامهاي رسيده از کارفرمايان

 
آگهي استخدام