شرایط دریافت بیمه بیکاری چیست  | سامانه استخدام جو
شرایط دریافت بیمه بیکاری چیست

شرایط دریافت بیمه بیکاری چیست

از عقیده قانون بیمه بیکاری، بی شغل به شخص بیمه‌شده‌ای گفته می‌شود که بدون رغبت و اراده خود بی کار شده و اکنون آماده به شغل است و می‌تواند در پیرامون پیشه جدید فعالیت خود را نخست کند.

براساس قانون، اگر فرد بیمه‌شده به دلیل دگرگونی ها ساختار اقتصادیِ محل شغل و بنا به تشخیص وزارتخانه مربوطه و تائید شورای عالی کار، پیشه خویش را از دست دهد، «بیکار موقت» شناخته می‌شود و مشمول قانون بیمه بیکاری است. این قانون در مورد بیمه‌شدگانی که به خاطر حوادث غیرمترقبه مثل سیل، زلزله، جنگ و آتش‌سوزی شغل خویش را از دست می‌دهند نیز صدق می‌کند.

ارادی یا غیرارادی بودن بیکاریِ فرد، به تشخیص کمیته‌ای در برگیرنده نمایندگانِ سازمان تأمین اجتماعی و گردانیدن پیشه و امور اجتماعی محل اشتغال بیمه‌شده بستگی دارد.

برای گزارش بیکاری غیر ارادی فقط یک ماه فرصت دارید

برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید بیشینه لغایت ۳۰ روز از تاریخ بیکار شدن‌تان‌ دست به کار شوید و جستار را به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوطه آگاهی دهید و آمادگی خود را برای اشتغال مجدد اعلام کنید.

اگر بیشتر از یک ماه از بیکاری شما ماضی باشد، باید با شرح دلایل قانع‌کننده و نامه کارفرما به شعبه تامین اجتماعی که کُد کارگاه کارفرما در آنجا پیمان دارد، مراجعه کنید.

قابل پروا است که مبلغ بیمه بیکاری اشخاص واجد شرایط از روز اولِ شروعِ بیکاری آنان محاسبه و پرداخت می‌شود.
شرایط دریافت بیمه بیکاری به چه شکل است؟

اگر شرایط پایین را داشته باشید، بیمه بیکاری به شما تعلق می‌گیرد:

    مشمول قانون شغل و تأمین اجتماعی باشید
    تبعه کشورهای دیگر نباشید
    مستمری‌بگیر، بازنشسته یا از کارافتاده نباشید
    پیش از بی کاری، دست کم ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید
    کارفرما، حائز پیشه آزاد یا بیمه‌شده اختیاری نباشید
    به چهره غیر ارادی از شغل بیرون کردن شده باشید
    بیکاری خویش را لغایت ۳۰ روز بعد از اخراج به گردانیدن پیشه اعلام نمایید (البته در موارد خاص، بیش از ۳۰ روز نیز امکان‌پذیر است).

نکته: کسان بیمه شده‌ای که به دلیل بروز حوادث غیرمترقبه مثل جنگ، زلزله، آتش‌سوزی و سیل کار خویش را از دست می‌دهند، برای گرفتن بیمه بیکاری نیازی به داشتن پیشینه پرداخت حق بیمه برای مدت موعد مشخص را ندارند. این کسان حتی اگر در نخستین روز کاری خود نیز بر اثر چنین حوادثی بی کار شوند، در چهره داشتن سایر شرایط، واجد شرایط بیمه بیکاری خواهند بود.      
جدول بیمه بیکاری و مدت سررسید پرداخت آن

مدت موعد اخذ مقرری بیمه بیکاری به پیشینه پرداخت حق بیمه توسط شما در زمان کارگماری ارتباط دارد. با این حال مدت سررسید اخذ بیمه بیکاری، از ۳۶ ماه برای کسان مجرد و ۵۰ ماه برای بیمه‌شده‌های متأهل و متکفل اغلب نیست.

در جدول بیمه بیکاری ذیل می‌توانید جزئیات بیشتری از مدت موعد پرداخت آن پیدا کنید:نکته: افراد مسنی که در زمان بیکار شدن ۵۵ سال سن یا بیشتر و ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند (در چهره عدم اشتغال) می‌توانند لغایت رسیدن به سن بازنشستگی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.
مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

طبق قانون، مقرری یومیه بیمه بیکاری ۵۵% میانه دستمزد، حقوق یا کارمزد روزانه فرد بیمه‌شده است. برای کسان متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر الی ۴ نفر) ۱۰% کمینه اجرت زمان آغاز بیکاری به این مبلغ اضافه می‌شود، ولی در هر چهره مبلغ کُلی آن نباید از حداقل دستمزد تعیین‌شده برای هر سال کمتر، یا از ۸۰% میانه دستمزد یا حقوق بیمه‌شده بیشتر باشد.

در ضمن، مبلغ بیمه بیکاری بین دهم الی پانزدهم هر ماه به حساب شما در بانک رفاه واریز می‌شود. بنابراین، برای گرفتن مقرری حتما باید در این بانک حساب داشته باشید.
مدارک باره نیاز برای بیمه بیکاری چه هستند؟

برای به جریان انداختن فرایند گرفتن بیمه بیکاری باید با در دست داشتن مدارک ذیل به واحدهای گردانیدن تعاون، پیشه و رفاه ‌اجتماعی مراجعه کنید:

    اصل و کپی قرارداد یکسال فرجام پیشه یا رای صادرشده
    عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)
    ریشه-بن-بیخ و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
    اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی
    اصل و کپی کارت واپسین،انجام خدمت (برای آقایان)
    پوشه روغنی (یک جلد)
    کپی صفحه نخست دفترچه بیمه
    نامه عدم دربایستن کارفرما

در این نامه باید اشاره شود که از تاریخ … نیازی به حضور شما در گردآور مربوطه نیست. دقت کنید که تاریخ مندرج در این نامه باید یک روز بعد از تاریخ فرجام قرارداد و پسینیان روز ذکرشده در لیست بیمه باشد. برای مثال اگر تا ۹۶/۱۰/۳۰ پیمان نامه دارید، باید در نامه قید شود از تاریخ ۹۶/۱۱/۱ نیازی به حضور شما در کارگاه یا گردآور نیست.
در چه شرایطی بیمه بیکاری قطع می‌شود؟

بیمه بیکاری تنها در صورتی قطع می‌شود که فرد بیمه‌شده:

    دوباره مشغول به کار شود
    بدون انگیزه موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی یا سوادآموزی امتناع کند
    از قبول کار تخصصی خود یا شغل مشابهی که به او توصیه شده، خودداری کند
    مشمول به کارگیری مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود
    با گرفتن دستمزد مدت بی برنامگی به شغل اولیه‌اش برگردد
    فوت کند
    مدت‌زمان قانونی گرفتن مستمری بیکاری بیمه‌شده (که در بالا در ارتباط با شیوه محاسبه آن توضیح دیتا شد) به سرانجام برسد

     چند نکته مهم در خصوص بیمه بیکاری

    بیکارشدگانی که بر بنیاد آیین نامه قانون پیشه و رای صادره از مراجع حل ناسازگاری به خاطرکوتاهی در انجام وظایف محوله‌شان یا نقض آیین‌نامه‌های انضباطی محل کار توسط کارفرما بیرون کردن شده‌اند، مستحق گرفتن بیمه بیکاری نخواهند بود.
    در صورتی که پس از پرداخت بیمه بیکاری به بیمه‌شده‌، مشخص شود که بیکاری بیمه‌شده، ارادی بوده است، فرد باید تمامی مبالغ دریافتی به‌عنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تأمین اجتماعی بازگرداند. به‌علاوه، اگر بیمه‌شده با گرفتن دستمزد روزهای بلاتکلیفی به شغل پیشین خویش مفتوح گردد هم باید مبالغ واصله به‌عنوان بیمه بیکاری را به سازمان تأمین اجتماعی بازگرداند.
    اگر بیمه‌شده بیکار، مجدد مشغول به شغل شود اما کارگماری دوباره خویش را اعلام نکند و با هستی کارگماری به کار، همچنان به دریافت مقرری بیمه بیکاری پیوسته بدهد، باید مقرری بیکاری که از زمان کارگماری مجدد اخذ کرده را به حساب تأمین اجتماعی بازگرداند.
    در مدت اخذ مقرری بیمه بیکاری، اصطلاحا برای شما بیمه رد می‌شود و این مدت جزو پیشینه بیمه‌ای شما به حساب خواهد آمد.
    مقرری بیمه بیکاری از روز اول بیکاری بیمه‌شده محاسبه می‌شود و قابل اخذ است.

امیدواریم که این مطلب توانسته باشد، نحوه به کارگیری بیمه بیکاری را به زبان ساده ذکر کند. اگر همچنان درباره گرفتن بیمه بیکاری سوالاتی دارید می‌توانید به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید
بازديد : 1123


اشتراک گذاري اين مطلب در :   اشتراک گذاري در تلگرام    اشتراک گذاري در واتس آپ    اشتراک گذاري در فيس نما    اشتراک گذاري در تويتر    اشتراک گذاري در فيس بوک   

آگهي استخدام


بیمه بیکاری

  

شرایط دریافت بیمه بیکاری

  

شرایط بیمه بیکاری

 
 

روش بیمه بیکاری

  

اقدام برای بیمه بیکاری

   

سامانه استخدام جو


ارسال نظر در مورد اين خبر

ارسال نظر در مورد اين خبر

    (کد داخل تصوير را وارد نماييد)
آگهي استخدامامکانات اعضاي سامانه

امکانات اعضاي سامانه

  نمايش استخدامهاي مرتبط با تخصص، استان و شهر شما
  دانلود رايگان نمونه سئوالات آزمونهاي استخدامي
  آگاهی از استخدامهاي روز، دولتي و خصوصي
  اطلاع رساني استخدام هاي جديد از طريق ايميل و پيامک
  ارائه اطلاعات و رزومه شما به دهها کارفرماي جوياي کارمند
  دريافت و مشاهده پيامهاي رسيده از کارفرمايان

 
آگهي استخدام